FACEBOOK Uudised

PALJU ÕNNE, TARTU RAHU 101

Täna möödub 101 aastat Tartu rahulepingu allakirjutamisest ja nagu ütles president Lennart Meri juba 1995. aastal: 

Käesoleva dokumendi allakirjutamisega seoses 101 aastat tagasi meenutavad ajaloolased erinevaid tähelepanuväärseid juhtumeid, millest üks markantsemaid lugusid on see, kuidas noorsõdurid mööda linna ringiratast marssima pandi. Alguse sai see ilmselt sellest, kui delegatsioonid piiriläbirääkimistel edasi ei jõudnud. Pooled jäid pidama oma nõudmiste juurde. Eesti mehed tahtsid naabrile näidata, et meil ikka sõjaväge on.

Sestap oli andnud II diviisi ülem kolonel Viktor Puskar Tartu kooliõpilaste pataljonile korralduse marssida niimoodi mööda linna ringi, et käidaks korduvalt läbi nii Aia (praegu Vanemuise) tänavalt konverentsimaja juurest kui ka Veski tänavalt, kus oli Vene delegatsiooni peatuspaik

Tollaste pataljonide koosseisudes oli 700–800 meest. Püssid õlal, mõnel kuulipildujagi kaenlas, orkester mürtsus kõige ees – see võis olla päris uhke vaatepilt. Noored marssinud nõnda kolm tundi. Nii on sündmust kirjeldanud ajaloolane Ago Pajur.

Meist mitteolenevatel asjaoludel ei saa kahjuks sellel aastal tähistada Tartu rahu aastapäeva traditsioonilise EMLS-i korraldatud piduliku kontserdiga. Aga hoiame selja sirge ja pea püsti ning varsti on need 700-800 ning kordades rohkem laulupoissi ja laulumeest mürtsuva orkestri taga jälle rivis

Täname kontserdi ettevalmistusse panustamise eest – kunstiline juht KARIN KUULPAK, kunstnik HANNA LAUR, Tartu Akadeemiline Meeskoor (dirigendid Kuno Kerge ja Made Ritsing), Kammerkoor Encore (dirigent Karin Kuulpak), klarneti solist Marten Altrov, Eesti Kaitseväe Orkester (dirigent kapten Simmu Vasar) ja kontserdi tekstide looja Jaak Juske.

Sügav kummardus ka Eestimaa noortele ja nende juhendajatele, kelle kätest on sündinud imelised loovtööd Tartu Rahulepingu 101 aastapäeva tähistamiseks. Kutsume teid kõiki külastama VIRTUAALSET NÄITUST, mille idee ja teostus on sündinud Karin Kuulpaki ja Hanna Lauri koostöös. Näitusele laekus üle 300 noore kunstihuvilise töö 16 Eesti koolist.

Täname: Lihula Muusika- ja Kunstikool (juhendaja Kea Pelapson), Kiili Kunstidekool (juhendajad Karin Koskaru ja Leelo-Mai Aunbaum), Kivimäe Põhikool, Rapla Vesiroosi Kool, Pärnjõe Kool, Vika Mithjagina, Mustvee Muusika ja Kunstikool (juhendaja Emma Liivak), Tartu Mart Reiniku Kool (juhendaja Helle Saue), Põltsamaa Ühisgümnaasium, Randvere Kool, Laiuse Jaan Poska Põhikool (juhendajad Inge Pohla ja Siiri Rahn), Kose Huvikool (juhendajad Margit Mikk ja Einike Leppik), Jõelähtme Muusika- ja Kunstikool (juhendaja Piret Pintman-Hellaste), Jõelähtme vald-Kaberla, Ihasalu ja Neeme küla lapsed, Otepää Gümnaasium (juhendaja Jelena Salumaa), Tapa Muusika- ja Kunstikool (juhendaja Liina Kald)

Oleme tänasel päeval silmitsi väljakutsetega, mis vajavad meelekindlust ja tasakaalukaid otsuseid, kõiki neid omadusi, mis olid Jaan Poska juhitud delegatsioonil Tartu rahu kõnelustel 101 aastat tagasi.
Elagu Tartu rahu!

Suurima lugupidamisega,
Indrek Vijard, EMLS juhatuse esimees