Uudised

Noored joonistasid Tartu rahust

02. veebruaril 2021. aastal täitub 101. aastat Tartu rahulepingu allkirjastamisest. Leping lõpetas ligi poolteist aastat kestnud Vabadussõja ning oli esimeseks suureks saavutuseks noore Eesti riigi kujunemisel. Tartu rahu on Eesti riigi sünnitunnistus, teenäitaja, millel on õppetunni väärtus.
Elades täna vabas Eestis, on oluline, et oskaksime seda kõike vääriliselt hinnata ning oleksime teadlikud Vabadussõja ja Tartu rahulepingu tähtsusest. Eriti oluline on selle tutvustamine tulevasele põlvkonnale kaasates neid erinevatesse ettevõtmistesse.

Eesti Meestelaulu Seltsi jaoks on olulisemaks Tartu rahu kontserdi korraldamine, mille algatus tehti juba 2000 aastal. Kontsert toimub iga aasta 02. veebruaril koostöös Eesti Kaitseväe ja Eesti Välisministeeriumiga.

2021. aasta Tartu rahu tähistamine sai hoo sisse juba sügisel, mil kunstilise juhi Kuulpaki ja kunstniku Hanna Lauri eestvedamisel kuulutati välja LOOMETÖÖDE VALMISTAMINE. Antud üleskutsega oli soov kaasta kontserdi protsessi ka kunstihuvilisi 7-18 aastaseid noori, et ühendada kontserdil muusika ja kunst üheks tervikuks. Just see oli võimalus jõuda Tartu rahu teemaga noorteni ja panna seeläbi neid mõtlema kui oluline on tema jaoks kodu ja Eesti? Mis eristab Eestit ja eestlaseid visuaalselt muust maailmast? Kas on need setude uhked sõled? Talurahva kasetohust viisud? Pudrukulbid, leivalabidad, palkmajad, linnused, saunad, saunakibud, Estonia ja Vanemuise teater? Või mõni traditsioon, uskumus või sündmus? Või hoopis meie imeline loodus, viljapead põllul või metsaviir?

Korraldajatena oleme ülimalt rõõmsad, et antud idee leidis nii palju positiivset vastukaja. Imelisi töid laekus üle Eesti 16 koolist kokku 300. Täname kõiki tegijaid, nii õpetajaid kui ka õpilasi ja ütleme teile SUUR, SUUR AITÄH!

Se aastal jääb Tartu rahu kontsert toimumata, kuid kõiki töid on võimalik vaadata virtuaalsel näitusel, mis valmib Tartu rahu 101. aastapäevaks. Link näitusele avaldatakse EMLS koduleheküljel, Eesti Välisministeeriumi ja Eesti Kaitseväe koduleheküljel ning sostiaalmeedias.