Uudised

Muljeid meestelaulu täis nädalavahetusest

26.11 – 28.11.2021 osales Pärnu Mihkel Lüdigi nimeline Meeskoor Leevi Madetoja Konkurss–festivalil.

Muljed koori dirigendilt…

Juba pikka aega plaanisime Mihkel Lüdigi nimelise Meeskooriga osa võtta meeskooride nädalalõpust Helsingis, et kuulata ja kogeda Soome meeskooride konkurssi ning esineda konkursi festivali-programmis.

Soome saabumise päeva (26. novembri) õhtul, toimus Soome Meestelaulu Seltsi esimehe Antti Ilmavirta vastuvõtt ja avakontsert, kus kuulsime Soome Polütehnilise Meeskoori suurepärast kontserti dirigent Saara Aittakumpu dirigeerimisel.

Koor laulis suurepäraselt. Vapustav ansamblitunnetus – 53-liikmeline Soome meeskoor tekitas oma esinemise ajal tunde, just kui igas häälerühmas laulis ainult üks mees. Peale kontserti oli kontserdi kokkuvõte ja arutelu Mihkel Lüdigi nimelise Meeskoori meeste seas – eks teisi kuulates areneme ka ise.

27. novembril 2021 – konkursi päeval – kuulasime erinevaid Soome meeskoore, kuid loomulikult tulime kõik pöialt hoidma oma maa koorile – Tallinna Ülikooli Meeskoorile, kes võttis konkursist osa.

Sel päeval oli meie kooril võimalus esineda Helsingi Musiikkitalo vabalaval, kus tutvustasime oma koori ja laulsime oma maa laule. Tore oli näha ja tunda eestlaste ühtekuuluvustunnet. Meie esinemist kuulasid nii Soome meeskoorid kui ka Tallinna Ülikooli meeskoor. Esinemise kohta saadud konstruktiivset tagasisidet saada Eestimaa lauljatelt ja koorijuhtidelt on väga hea ja motiveeriv.

Õhtul toimus suures saalis lõppkontsert, kus esinesid parimad konkursil osalenud Soome koorid ning suurepärase kolmanda koha saanud Tallinna Ülikooli meeskoor. Kontserdi lõpus laulis 900-liikmeline meeskoor ühiselt Peep Sarapiku „Ta lendab mesipuu poole“ ja Jean Sibeliuse „Finlandia“. Väga võimas elamus!

Meie täispikk kontsert jäi aga pühapäeva, 28. novembrisse, mil esinesime Helsingi Kaljukirikus. Esialgu pidi meiega liituma veel kaks Soome meeskoori, kuid mõni aeg enne sõitu selgus, et me esineme seal ainult oma kooriga – Mihkel Lüdigi nimelise Meeskooriga. See pani meile väga suure pinge ja vastutuse peale, sest kehvasti ei taha ju keegi laulda.

Sõitu planeerides, oli Soome minemas pea 30 Mihkel Lüdigi nimelise Meeskoori liiget, kuid mida aeg edasi, seda rohkem pidime alla vanduma koroonaviiruse levikule, mistõttu lõpuks, kui sõiduks läks, tuli kontsert-reisile kokku 13 lauljat. Kahjuks jäi ka meie reisi peamine organisaator-asjaajaja Arvi Karotamm haiguse tõttu koju. Otsustasime siiski sõita ja Eestit väärikalt esindada.

Muidugi pani selline kriitiline olukord kõigile lauljatele suure vastutuse peale, aga pingelises olukorras tuleb alati välja meeskonnatunne ja vastutus nii kooriliikmete kui iseenese ees. Õnneks sai ka Arvi Karotamm siiski konkurss-festivalil osaleda – seda küll videosilla vahendusel, kuid sellegipoolset said tähtsad jutud aetud, mis puudutasid Põhjamaade meeskooride edasist tegevust.

Pühapäevase kontserdi lõpus saime ka Antti Ilmavirta tunnustuse osaliseks, kus ta väljendas oma tänutunnet selle eest, et me panime väärika punkti meeskooride nädalalõpule. Koju sõites oli kõigil hea meel, et võtsime sellisest meeleolukast ja professionaalset koorimuusikat täis üritusest osa, saades juurde uusi tuttavaid ja kogemusi.

Pärnu Mihkel Lüdigi nimelise Meeskoori dirigent Evelin Mei

Kontsertmeister-koormeister Tiia Hermann