ŽÜRII

 

Veronika Portsmuth

Veronika Portsmuth on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorantuuri (K.Kotta, A.Vurma, T.Kaljuste) kooridirigeerimise erialal, G.Otsa nim. Muusikakooli klassikalise laulu erialal ning lõpetamas õpinguid Taani Kuninglikus Muusikaakadeemias innovaatilise kooridirigeerimise eriala magistrantuuris.

Portsmuth on juhatanud mitmeid koore (Tallinna Kammerkoor, Teaduste Akadeemia Naiskoor, kammerkoor Voces Tallinn) ning töötanud õppejõuna ja kooride juhendajana EMTAs ja Tallinna Muusikakeskkoolis.

Ta on lauljana andnud välja 2 jazz-stiilis sooloplaati.

Hetkel on ta Veronika Portsmuthi Kooriakadeemia kunstiline juht ja peadirigent sealsetele kammer-, pop- ja kontsertkoorile ning üks loojatest ning dirigentidest kogukonda ühendava Lääneranna koori juures.

Ta on kauaaegne Eesti Segakooride Liidu esimees ning 2011.aasta noorte laulupeo kunstiline juht, samuti mitmete laulupidude dirigent.

Alates 2022. aasta augustist töötab Portsmuth SA Eesti Ajaloomuuseumis muusikavaldkonna teadur-kuraatorina.

 

Pärt Uusberg

Pärt Uusberg on Eesti helilooja ja dirigent, kes on sündinud 16.12.1986 Raplas. Ta on lõpetanud G. Otsa nim. Tallinna Muusikakooli koorijuhtimise erialal (2009, õpetaja Heli Jürgenson), omandanud magistrikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias heliloomingu erialal (2014, professor Tõnu Kõrvits) ning teise magistrikraadi 2018. aastal koorijuhtimise erialal (professor Tõnu Kaljuste).

Praegu on Uusberg vabakutseline helilooja ja dirigent. Heliloojana on ta kirjutanud peamiselt koorimuusikat, aga ka kammer-, orkestri- ja filmimuusikat. Ilmunud on mitmeid autoriplaate („Siis vaikivad kõik mõtted“, „Liiv, meri ning mõtted“, „Õhtu ilu“, „Luiged läevad“, „Eestimaa atmosfäärid“).

Dirigendina on ta olnud 2008. aastast enda poolt asutatud kammerkoori – Head Ööd, Vend – peadirigent ning ühtlasi juhatanud külalisdirigendina erinevaid projekte (sealhulgas Eesti Filharmoonia Kammerkoori, Eesti Rahvusmeeskoori, kammerkoori Voces Tallinn; juhtinud Eesti Segakooride Liidu suvekoole kui ka rahvusvahelisi ateljeesid.

2019. aastal võitis ta VII Eesti noorte koorijuhtide konkursi. Ühtlasi oli ta 2023. aastal toimunud XIII noorte laulupeo „Püha on maa“ kunstiliseks juhiks. Eesti Kooriühing on tunnustanud Uusbergi kahel korral aasta kooriheliloojana (2012, 2018), samuti pälvis ta 2021. aasta tegemiste eest aasta dirigendi tiitli.

https://www.emic.ee/part-uusberg-est

 

Mati Turi

Mati Turi (tenor) on lõpetanud Eesti Muusikaakadeemia koorijuhtimise erialal (prof. Ants Üleoja) ja õppinud samas ka laulmist (prof. Jaakko Ryhänen). Aastail 1992–2005 laulis ta Eesti Filharmoonia Kammerkooris ja alates 2005. aastast on vabakutseline laulja. 2009. aastast on Turi Euroopa lavadel tuntust kogunud wagnerilauljana.

Tema viimaste rollide hulka kuuluvad nimiosad Wagneri „Tannhäuseris“ (Rahvusooper Estonia), „Siegfriedis“ (Opera North) ja „Parsifalis“ (Chemnitzi Ooper), Siegfried (Wagneri „Jumalate hukk“ Longborough Ooperifestival ja Hollandi Nationale Reisopera), samuti Paul (Korngoldi „Surnud linn“, Soome Rahvusooper), don José (Bizet’ „Carmen“), Alwa (Bergi „Lulu“, mõlemad Kokkola Ooperis), Mefistofeles (Busoni „Doktor Faust“, Schleswig-Holsteini Landestheater), Kalev (Puuri „Pilvede värvid“), Wallenberg 2 (Tüüri „Wallenberg“, Rahvusooper Estonia) ja tenorirollid Haydni ooperites Nargen Opera lavastustes.

Turi on silmapaistev oratooriumilaulja, ta on laulnud tenoripartiisid paljude vokaal-sümfooniliste suurvormide ettekannetel, sh Mahleri „Das Lied von der Erde“, J. S. Bachi passioonid, Händeli oratooriumid ja Rahmaninovi „Vesprid“.  Koos pianist Martti Raidega on Mati Turi andnud arvukaid kontserte ja lindistanud Mahleri, Wolfi, Schumanni, Griegi, Sibeliuse, Mart Saare ja heliloojate Kappide loomingut.

Eesti Kultuurkapitali aastapreemia (2002)
Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Kultuurkapitali preemia (2012)
Georg Otsa nimeline auhind (2018)

 

Triin Koch

Triin Koch (s 1975) lõpetas 2001. aastal Eesti Muusikaakadeemia koorijuhtimise erialal (prof. Kuno Arengu klassis) ning sai sealtsamast ka magistrikraadi. Ta on Eesti silmapaistvamaid noori dirigente, töötades Tartu Ülikooli Kammerkoori, Tartu Ülikooli Akadeemilise Naiskoori ja Tartu Ülikooli naiskoori Tallinna Vilistlaskooriga. Nii kammerkoor kui naiskoor kuuluvad Eesti kontsertkooride paremikku. Tulemusliku töö eest on Triin Koch nimetatud Aasta Nooreks Dirigendiks 2003 ja Aasta Dirigendiks 2008, Tartu Ülikooli kammerkoor valiti ka Aasta kooriks 2008

Triin Kochi koorid on saavutanud mitmeid auhinnalisi kohti nii Eesti kui rahvusvahelistel konkurssidel, olles korduvalt Eesti edukaim kammer- ja naiskoor.

Triin Koch on juhatanud ühendkoore ühiskontsertidel ning kooriliikide laulupäevadel, olnud ka mitmete ürituste kunstiline juht. Ta on juhatanud naiskoore X noorte laulupeol „Ilmapuu“ 2007.a. ning XXV laulupeol „ÜhesHingamine“ 2009. aastal ning valitud neidudekooride liigijuhiks 2011. aasta noorte laulupeol „maa ja ilm“.

 

Mikk Üleoja

Mikk Üleoja on lõpetanud 1997. aastal Eesti Muusikaakadeemia prof Ants Üleoja dirigeerimisklassis ja kaitsnud samas 2004. aastal muusikamagistrikraadi (juhendaja prof Toomas Siitan). Ta on laulnud Maailma Noortekooris (1989–1992), Eesti Rahvusmeeskooris (1994–1996), Eesti Filharmoonia Kammerkooris (1996–2000) ja gregooriuse laulu ansamblis Vox Clamantis (1998–2011). 

Mikk Üleoja on olnud Püha Miikaeli poistekoori dirigent, kammerkoori Mattone ja Kaarli koguduse kontsertkoori peadirigent ning õpetanud dirigeerimist Viljandi Kultuuriakadeemias. Aastail 1998–2011 oli ta Eesti Filharmoonia Kammerkoori koormeister. Alates hooajast 2011/2012 on Mikk Üleoja Eesti Rahvusmeeskoori kunstiline juht ja peadirigent.

Mikk Üleoja dirigeerimisel on ilmunud kaheksa plaati, millest viis – Galina Grigorjeva autoriplaadid „In paradisum“ (2014) ja „Galina Grigorjeva muusikat meeskoorile“ (2023), Henrik Ødegaardi autoriplaat „Te lucis ante terminum“ (2016), „REGIRAM“ (2019) ja „Baltic Contrasts“ (2023) – on salvestatud Eesti Rahvusmeeskooriga. Eesti Filharmoonia Kammerkooriga salvestatud plaat „Luule, see ei tule tuulest“ (2007) sai Eesti Kultuurkapitali 2007. aasta preemia ning salvestis nimetati aasta parimaks kooriplaadiks. Galina Grigorjeva autoriplaat „In paradisum“ võitis 2015. aasta Eesti muusikaauhindade jagamisel aasta klassikaalbumi tiitli.

Mikk Üleoja on aasta dirigent 2014. 2015. aastal omistati talle ja Eesti Rahvusmeeskoorile riiklik kultuuripreemia avalikkuse ette jõudnud väljapaistvate tööde eest.