Uudised

EV100: Eestimaa atmosfäärid

PÄRT UUSBERG “EESTIMAA ATMOSFÄÄRID” (2016) – ca 65’

Eesti Meestelaulu Seltsi üle-eestiline poistekoor KALEV (dirigent Indrek Vijard)
Üle-eestiline tütarlastekoor ILMALILLED (dirigendid Ave Sopp ja Vilve Maide)Üle-eestiline neidudekoor LEELO (dirigent Külli Kiivet)
Eesti Noorte Segakoor (dirigent Silja Uhs)
Eesti Noorte Puhkpilliorkester (dirigent Sirly Illak-Oluvere)

http://www.piletilevi.ee/est/piletid/muusika/mitmesugust/ev100-eestimaa-atmosfaarid-230788/?design=nkm&shop_provider=ndea

Videokunstnik Madis Reimund
Valguskunstnik Priidu Adlas
Helikunstnik Mait Visnapuu
Kunstnik Getter Vahar

Laula, laula, suukene
liigu, linnukeelekene,
mõlgu, marjameelekene,
ilutse, südamekene!
(Tõstamaa)

“Eestimaa atmosfäärid” on Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud teos, mille keskmeks on Eestimaa aastaring. Tegemist on esmakordse suurprojektiga, millesse on kaasatud kõik üleriigilised noortekollektiivid – Eesti Meestelaulu Seltsi üle-eestiline poistekoor KALEV, üle-eestiline tütarlastekoor ILMALILLED, üle-eestiline neidudekoor LEELO, Eesti Noorte Segakoor ning Eesti Noorte Puhkpilliorkester.
Muusika viib meditatiivsele rännakule Eestimaa looduse aastaringi, mis algab ja lõpeb talves. Uusberg on loonud Eesti luuletajate (Ernst Enno, Juhan Liiv, Viivi Luik ja Hendrik Visnapuu) kaunitele tekstidele aastaaegade olemusi iseloomustavad uued laste-, neidude-, mees- ja segakooritsüklid, mida ühendavad puhkpillidele seatud aastaajale kohased regilaulud.
Lisaks muusikale pakub teos ka visuaalset silmailu – heliteost saadavad Madis Reimundi kaadrid Eestimaa loodusest erinevatel aastaaegadel, millele on loonud lavakujunduse kunstnik Getter Vahar ning valguslahenduse hinnatud valguskunstnik Priidu Adlas. Kontserdi seob tervikuks helikunstniku Mait Visnapuu loodud helilised vahekujundid.

Pärt Uusberg (1986) on noor helilooja, kes on lõpetanud G. Otsa nim. Tallinna Muusikakoolis koorijuhtimise eriala ning omandas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias 2012. aastal bakalaureusekraadi (juhendaja Tõnu Kõrvits) ning 2014. aastal Tõnu Kõrvitsa ja Toivo Tulevi juhendamisel magistrikraadi. 2011 pälvis ta Veljo Tormise nimelise preemia ning viljaka loomeaasta eest valis Eesti Kooriühing koostöös Eesti Heliloojate Liiduga Uusbergi Aasta kooriheliloojaks 2012. 2014. aastal pälvis Uusberg Gustav Ernesaksa nimelise stipendiumi kooriliikumise edendamise eest ning 2015. aastal Marje ja Kuldar Singi nimelise preemia “Noor Muusik”. 2016. aastal pälvis Uusberg Vabariigi Presidendi noore kultuuritegelase preemia.

Kontsert-lavastus “Eestimaa atmosfäärid” on üks EV 100. sünnipäevale pühendatud muusika-aasta tähtsündmustest.

Kontserti toetab Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja EV100