Kontserttuur “Laulis isa, laulis poega” 23.02 kell 18:00 Tartu Ülikooli aulas


Sündmuse detailid

  • Date:

Esinevad Tartu Poisekoor, dirigendid Annelii Traks ja Undel Kokk ja Tartu Akadeemiline Meeskoor, dirigendid Made Ritsing ja Kuno Kerge

Tartu Akadeemiline Meeskoor (TAM)


TAM on vanim järjepanu tegutsenud Eesti meeskoor, mis sai alguse Juhan Simmi üleskutsel 1912. aastal. Koori eesmärgiks on ühendada akadeemilise taustaga meesoost lauluhuvilisi sõpruses ja muusikas, püüeldes pidevalt üha kõrgema kunstilise taseme poole. Käesolevalt laulab kooris aktiivselt ligikaudu 45 meest – nii Tartu ülikoolide üliõpilasi, vilistlasi ning õppejõude kui ka teiste elusfääride esindajaid.
2017. aastal astus peadirigendina koori ette Kuno Kerge, pärides mantli enda esimeselt õpetajalt maestro Alo Ritsingult, kelle käe all õitses ja säras koor kokku 54 aastat. Koori kunstilist taset aitavad hoida ja arendada ka dirigent Made Ritsing ning hääleseadja Taavi Tampuu.
TAM-i repertuaar on väga mitmekülgne – lauldakse palju eesti (mees)kooriklassikat, tähtis koht on pärimusmuusikal. Ära ei põlata ka lääne kooriloomingut ega kergemuusika seadeid. Koori südameheliloojateks on kujunenud Gustav Ernesaks, Veljo Tormis ja Pärt Uusberg, paljud laulud ja seaded pärinevad koori eelmise peadirigendi Alo Ritsingu sulest.
Iga lauluhooaeg kätkeb endas olulisi traditsioone kontsertide ning ühistegevuste näol teiste kooridega, kuid kahtlemata on koor avatud ka uusalgatustele ning põnevatele väljakutsetele. Viimasel ajal on koor muuhulgas jõudnud kontsertreisile Jaapanisse 2014. aastal. 2016. aastal saavutati kategooriavõidud Interkulturi konkursil Bad Ischlis (Austrias) meeskooride ja folk-muusika arvestuses, koori toonane peadirigent Alo Ritsing hinnati dirigendi eripreemia vääriliseks.

Tartu Poistekoor

Tartu Poistekoor loodi 1961. aastal koorijuht Uno Uiga poolt. Et poiste küps lauluiga kuni häälemurdeni on suhteliselt lühike, tegi muret lauljate järelkasv. Sellel eesmärgil avati 1969. aastal Tartu 7. Keskkoolis poiste lauluklass, millest kasvasid 1980. aastaks koorilaulu kallakuga klassid. 2013. aastal reorganiseeriti muusikaklassid Tartu Karlova Kooli juures tegutsevaks koorikooliks.
Esialgsest kahe – ja kolmehäälsest lastekoori tüüpi poistekoorist on tänaseks arenenud klassikaline poiste segakoor. Repertuaaris on eesti ja teiste rahvaste laulud, nüüdisaja kooriloomingu paremik ja maailmaklassika.
Tartu Poistekoor on osalenud Vanemuise teatri lavastustes, koorilt on ilmunud kolm CD plaati. Koor on teinud koostööd Vanemuise ja Põhjamaade sümfooniaorkestritega, Tallinna Kammerorkestriga, Läti Riikliku Segakooriga „Latvija”, kammerorkestriga „Colleegium Consonante” ja Püha Miikaeli poistekooriga. Koor on osalenud 12 erinevas muusikaprojektis ja toonud auhinnalisi kohti seitsmelt rahvusvaheliselt ja viielt kodumaiselt laulukonkursilt.
2010. aastal omistas Eesti Kooriühing Tartu Poistekoorile AASTA KOORI nimetuse.
Kooris laulab ligi 80 poissi ja noormeest Tartu Karlova Koolist ning kõikidest Tartu linna gümnaasiumitest. Koori dirigendid on Annelii Traks ja Undel Kokk, kontsertmeister Katrin Nuume.

Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.